Background Circle Background Circle

SAFETY FIRST

BEZPIECZNE EKSPERYMENTOWANIE

Czy Wasze szkolne laboratorium jest miejscem fascynujących odkryć i naukowych eksperymentów? Wspaniale! Warto jednak pamiętać, że powinno być to również miejsce, w którym panuje najwyższy poziom bezpieczeństwa.

 

Bezpieczeństwo pracy w szkolnym laboratorium:
Klucz do Waszego sukcesu i przyszłych odkryć naukowych

Jednym z podstawowych elementów bezpieczeństwa w laboratorium jest stosowanie odpowiedniej odzieży ochronnej. Do niezbędnych elementów wyposażenia należą: gogle ochronne, fartuchy i rękawice ochronne. Gogle ochronne ochronią Wasze oczy przed pyłami i innymi substancjami chemicznymi, fartuchy zapobiegają zabrudzeniu odzieży, a rękawice ochronne ochronią dłonie przed substancjami chemicznymi.

Ważne jest, aby znać ich właściwości substancji i materiałów wykorzystywanych podczas eksperymentów i stosować się do właściwych procedur ich przechowywania, dozowania i usuwania. Tu z pomocą przyjdą Wam karty charakterystyki substancji, które szybko wyszukacie w ulubionej przeglądarce internetowej.

Sprzęt laboratoryjny musi być odpowiednio przechowywany i obsługiwany zgodnie z instrukcją. Za każdym razem powinniście go sprawdzić przed użyciem, a wszelkie uszkodzenia lub awarie powinny być niezwłocznie zgłaszane opiekunowi pracowni.

Zanim przystąpicie do wykonania eksperymentów, dokładne zaplanujcie swoje działania, aby poznać i zrozumieć dany proces czy zjawisko, które będziecie analizować. To naprawdę nie zabiera wiele czasu, a minimalizuje ryzyko wielu wypadków.

Laboratorium powinno być także utrzymywane w czystości, co minimalizuje ryzyko pomyłek. Wszelkie materiały, w tym odpady, powinny być odpowiednio opisane, składowane i usuwane.

Nawet przy zachowaniu wszelkich środków ostrożności, w laboratorium może jednak zdarzyć się wypadek. Dlatego istotne jest, aby wiedzieć, gdzie znajdują się środki pierwszej pomocy i plan ewakuacji w przypadku pożaru lub innych nagłych sytuacji.

Jako Inżynierowie przyszłości z pewnością wiecie, że bezpieczeństwo w szkolnej pracowni to kwestia kluczowa, która ma na celu ochronę Waszego życia i zdrowia. Pamiętajcie „safety first”!

#inzynierowieprzyszlosci #konkurs #fundacjaPGNiG #projektbadawczy #grant #nauka #projektedukacyjny #program #nauczyciel #szkoła #stypendia #liceum #technikum #chemia #fizyka #eksperymenty #projektedukacyjny #naukajutra #bezpieczeństwo #bhp #szkolnapracownia #eksperymentywszkole #bezpieczneeksperymentowanie